Gudstjänster april inställda

Med anledning av Covid -19 följer och uppdaterar vi oss aktivt med vad folkhälsomyndigheten rekommenderar. Vi ser också hur övriga samhället agerar och styrelsen har också själv tagit beslutet att ställa in alla ordinarie gudstjänster i april.
I nuläget tittar vi på alternativa former att mötas på och lösningar att kunna förmedla hälsningar via video eller ljudklipp på hemsidan och sociala medier. På grund av rådande situation vill vi som församling vara ett stöd och en resurs för människor som behöver extra hjälp. Allt från att handla och ärenden till att bara få prata med någon. Våra anställda är i tjänst och finns tillgängliga för telefonsamtal, digitala möten eller promenadsamtal. Tveka inte att höra av dig till oss. Kontaktuppgifter hittar du här: https://equmeniakyrkanjonsered.se/kontakt/

Vi uppmuntra församlingen till bön i dessa märkliga tider. För vårt land och den situation som råder.